Thymus Academy

Neden Thymus

Timüs Bezi Nedir?

Ne İşe Yarar ?

Kadim bilgilerin anayurdu olarak bilinen Eski Yunan’da söylendiği gibi; Timüs, Yunanca “Thymos” kelimesinden gelir. Anlamı ”Yaşam Enerjisi”dir. Bu bezin yapısı, kekik yaprağına benzediği için İngilizce 'thyme' yani ‘kekik' kelimesinden “thymus” şekline dönüşmüştür. Tiroit bezinin altında ve göğsün tam ortasında yer alır ve insanın bağışıklık sisteminin merkezidir. Timüs uyarıldığında lenfosit salgılayarak; bağışıklık sistemini güçlendirir, sinir sistemini sakinleştirir, beyin fonksiyonlarını hızlandırır, fiziksel ve ruhsal rahatlama sağlar.

Timüs Vuruşu Nedir ?

Timüs Bezi, Doğu’nun sağlık terapi ve öğretilerinde önemli bir yer tutar. Reiki öğretisinde Kalp Çakrası’nı dengelemek için yapılan terapiler, Kinesioloji’de Timüs Bezi çevresine parmaklarla yapılan vuruşlar, bu bezi harekete geçirerek çeşitli ruhsal ve bedensel rahatsızlıkları tedavi edebilecek yöntemler olarak sunulmaktadır. Avustralyalı Nobel ödüllü kanser araştırmacısı Sir MacFarlane Burnet, Timüs Bezi’nin işlevi arttırıldığında insan bedeninin her türlü kanserden korunmak ve kurtulmak için büyük bir yetenek kazandığını ve kanser riskini ortadan kaldırdığını ispatlamıştır. Bunun için yüzyıllardır uygulanan bir yöntem var; Timüs Vuruşu… (Thymus Thump) Timüs Vuruşu, timüs ve etrafına dairesel olarak iki parmakla yapılan hafif ve düzenli vuruşlardır. Thymussmart, Timüs Vuruşu’nun titreşimini vererek göğse masaj yapar ve kadim Timüs Vuruşu’nu sana hatırlatır.

Timüs'ün Düzenli Çalışması Neden Önemli ?

Bilimsel araştırmalar Timüs’ün yaşla birlikte gerilediğini ortaya koyuyor. Çocukluk yıllarında fındık, ergenlik çağında ceviz büyüklüğünde olan Timüs, yaş ilerledikçe aktive edilmezse bezelye tanesi kadar küçülür ve işlevi azalır. Timüs, tüm hücrelerin eğitim gördüğü, vücudumuzun üniversitesi olarak adlandırılır. Ergenlik döneminde büyümesinin ana nedeni, ergenlik çağında testosteron ve östrojen hormonlarının Timüs kapsülünde eğitilebilmesi için iki yeni kapsülcüğün oluşmasıdır. Eğitilmeyen testosteron ve östrojen “DIHIDRO” denilen (işlevini yitirmiş) hücreye dönüşebilmektedir. Timüs Bezi, doğumdan önce ve doğumdan hemen sonra lenfosit meydana getirerek vücudu enfeksiyonlardan korur. Bedenin ürettiği, T hücreleri olarak adlandırılan lenfositler, sağlık için önemli yararları olan hücrelerden oluşur ve vücuda zarar verebilecek hücreleri yok etmek için çalışır. Timüs Bezi’nin zamanla fonksiyonunu yitirmesi, T hücrelerinin birbirleriyle haberleşme hattını kesmelerine ve bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olur. Kadim bilgiler ve bilimsel veriler Timüs’ün uyarıldığında lenfosit salgılayarak; bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, sinir sistemini sakinleştirdiğini ve beyin fonksiyonlarını hızlandırdığını söylüyor.

3 Adımda Timüs

1

Vücut Kimyasının Değişim Noktası

Timüs Aktivasyonu, vücut kimyasında değişikliğe yol açar. Bu değişiklik sinir sistemini sakinleştirir, beyin fonksiyonlarını hızlandırır, kişide fiziksel, zihinsel ve ruhsal rahatlama sağlar.

2

Timüs'ün Evreleri

Timüs aktive edilmezse yaşla birlikte geriler. Timüs, tüm hücrelerin eğitim gördüğü, vücudumuzun üniversitesi olarak adlandırılır. Doğumda iki lob olan bu bez ergenlikte dört loba çıkarak en büyük halini alır. Ergenlik döneminde büyümesinin ana nedeni, ergenlik çağında testosteron ve östrojen hormonlarının Timüs kapsülünde eğitilmesidir. Timüs Bezi’nin aktive edilmeyerek fonksiyonunu yitirmesiyle eğitilmeyen testosteron ve östrojen hormonları “DIHIDRO” denilen kanser hücresine dönüşebilmektedir.

3

Timüs İşlevini Yitirirse

Bağışıklık sisteminin merkezi olan Timüs, aşırı heyecan veya sevinç gibi özellikle ani duygu değişimi durumlarında, her an değişen ruh ve duygu durumumuz nedeniyle işlev kaybına maruz kalabilmektedir. Timüs çalışmıyor veya az çalışıyorsa aşırı sinirlilik, davranışta ani değişiklikler, konuşmada zorlanma, aşırı alınganlık yaratabilir. Bağışıklık direncinde düşme yaşanabilir.